StartsidaGagnefs kommun (1)

Gagnefs kommun: Tryggt och säkert i Gagnef 2010 - jämställdhetsperspektiv (Boverket)

 

Arbetsnamn

Tryggt och säkert i Gagnef 2010 - jämställdhetsperspektiv
 
 

Ansvarig organisation resp. ev. samarbetspartners

Gagnefs kommun
 
 

Fokusområde

Utbildningsinsatser, Kvalitetsuppföljning
 
 

Län

Dalarna
 
 

Sektor

Offentlig sektor
 
 

Verksamhetsområde/bransch

Offentlig förvaltning och försvar; obligatorisk socialförsäkring
 
 

När genomfördes satsningen

September 2010 - oktober 2010
 
 

Kontaktpersoner

Bertil Stoltz
0241-151 06
bertil.stoltz@gagnef.se

Anna Kämpe Karlström
0241-154 20, 070-692 90 10
anna.kampe-karlstrom@gagnef.se

 

A. Vilket är problemet som ska lösas? Varför?

Problemet är att Gagnefs kommuns översiktsplan är i behov av revidering samt att styrdokument behöver granskas och värderas. Det är viktigt med en gemensam utgångspunkt och medvetna diskussioner om hur otrygghet och trygghet samt jämställdhet ser ut i Gagnefs kommun. Dessutom finns behov av samverkan med andra verksamheter om åtgärder för att stärka tryggheten i tätortsmiljöer ur ett jämställdhetsperspektiv.

Aktuella frågeställningar är:

  • Hur jämställdhetsmålet kan förverkligas i den fysiska översiktsplaneringen
  • Vad innebär jämställdhet och genusperspektivet i planeringen?
  • Hur undvika att låsa fast kvinnor och män i dagens könsroller
  • Hur skapa samhällen där människor kan leva jämställda liv; social infrastruktur, handel, transporter samt trygghet och säkerhet (vardagsperspektivet)
  • Grunderna i jämställdhetsarbetet- de tre verktygen genus, genuskodning och lokala genuskontrakt
  • Exempel från Vännäs kommun och deras arbete med sin översiktsplan och deras exempel på checklistor som utarbetades
  • Information om projektet ”trygg och jämställd i Avesta”
  • Brottsförebyggande åtgärder
  • Trygghetsvandringar
  • Handlingsplan för klotter och skadegörelse


B. Hur har eller ska verksamheten jämställdhetsintegreras?

  • Målet är att trygghet och jämställdhetsperspektiven skall finnas med i kommunens planeringsarbete, implementering i planer, översiktsplaner samt styrdokument.
  • Kunna arbeta fram behovet av och använda trygghetschecklistor.
  • Kunskap och erfarenhetsutbyte mellan politiker och tjänstemän vid miljö och samhällsbyggnadssektionen, socialsektionen, skolsektionen och BRÅ.
     

C. Vilket tillvägagångssätt/metoder har valts?

  • Tre seminarieträffar med gemensam information och diskussioner.
  • Praktisk gruppövning; översiktskartan
  • Använda trygghetschecklistor
  • Information från goda exempel, Vännäs och Avesta
  • Utarbeta förslag på handlingsplan
  • Under ett år arbetar verksamheter med konkreta planer som sedan utvärderas
     

D. Vilken intern och extern kompetens har använts?

Kommunens GIS funktion
Kulturgeograf och utvecklingschef Region Dalarna
Docent Teknisk högskola
BRÅ

E. Vilket tillstånd av jämställdhet har eller ska satsningen resultera i? Effekter och erfarenheter?

Målet är att identifiera vad som hindrar utveckling och minimera riskerna att medborgarna lever i en otrygg och ett ojämställdhetstillstånd i kommunen.

  • De gemensamma utbildningsinsatserna skall ligga till grund för en samsyn kring vad som ingår i jämställda verksamheter.
  • Erfarenhetsutbyte och gemensamma diskussioner mellan företrädare från olika verksamheter samt beslutsfattare skall utmynna till en förståelse för varandras verksamheter samt kommunen som helhet.
  • Identifiera hur perspektiven trygghet och jämlikhet ser ut i kommunen samt inventera vad som kan bidra till en positiv utveckling och samhällsplanering.
     

F. Vilka faktorer borgar för hållbarhet/långsiktighet? Visa gärna på goda exempel.

  • Politiker och tjänstemän arbetar tillsammans från miljö- och samhällsbyggnadssektionen, socialsektionen, skolsektionen och BRÅ
  • Gemensamma informationstillfällen, diskussioner samt att granska och värdera planer och styrdokument
  • Eget arbete i arbetsgrupp varvat med presentation i projektgrupp
  • Utvärdering efter seminarieserie
  • Förslag på innehåll och arbete med handlingsplan utifrån jämställdhet och trygghetschecklistor
  • Egen utvärdering efter 1 år.